Aromaterapi İle Depresyon Tedavisi

Aromaterapi İle Depresyon Tedavisi

Aromaterapi binlerce yıldır bilinen bir yöntemdir. Güzelleşmek içinde kullanılmıştır. Günümüzde de hala bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Aromaterapilerde, bitkilerin kabukları, yaprakları, kökleri ya da tohumlarından elde edilen yağların çeşitli karışımları kullanılmaktadır. Başlıca kullanılan bitkiler ise gül, yasemin ve lavantadır.

Aroma tedavilerin sakinleştirici ve rahatlatıcı bir özelliği olduğundan dolayı depresyon tedavisinde de tercih edilen bir yöntemdir. Depresyondaki kişinin aromaterapi ile rahatlaması sakinleşmesi ve normal duygu dönüşümlere kavuşması esas alınır. Aromaterapinin ruh sağlığı açısından oldukça olumlu etkileri yüz yıllardır bilinmektedir.

Aromaterapi uygulamasında vücut ve beden bir bütün olarak düşünülür ve ikisinde birden sağlık amaçlanır. Vücutta oluşan sağlık sorunu ruhu, ruhta oluşan sağlık sorunu ise vücudu etkileyeceği düşünülerek uygulanan yöntem, bütün vücudu ve ruhu bir biri ile uzlaştırma aynı zamanda her ikisinde de olan sağlık sorunlarını giderme yönünde çalışmaktadır. Aromaterapinin en dikkat ettiği husus dengedir. Vücut yolu ile zihni, dolayısı ile ruhu uyararak bütün halinde olumlu aktifleştirme idealine dayanır. Her rahatsızlık için farklı aromaterapi yağ karışımı bulunur. Hatta aynı hastalığı baş başka kişilerde tedavi ederken dahi bu karışımlar kişiye göre değişebilmektedir. Yağ karışımlarını oluştururken ise oldukça fazla dikkat etmek gerekir zira iyi geldikleri düşünülse de bazı bitkilerin yağları zehirlenmeye yol açabilmekte, hatta ölümcül olabilmektedir. Bu sebeple aromaterapi kesinlikle güvenilir ve bilgili kişiler tarafından uygulanmalıdır.

 

Aroma terapi yalnızca masaj yapılmak sureti ile uygulanmaz. Özellikle Aromaterapi yöntemi ile depresyon tedavisinde kişinin uygun yağ karışımı kokusunu sürekli duyumsayabileceği günlük faaliyetlerde de sürdürülür. Banyo yaparken kullandığı sabun, şampuan gibi maddelere bu yağ karışımı eklenir. Yaşam ortamlarına bu yağ karışımları ile doldurulmuş kaseler konur. Yahut yağ karışımlarından oluşan mumlar sürekli halde yakılır. Bunun amacı aromaterapinin mantığı ile alakalısır. Aromaterapi mantığına göre bu kokular aynı zamanda birlikte atmosfere karışarak ruha hitap edip tedavi etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir