Dopamin İçeren Yiyecekler

 

Dopamin sinirler arası iletişime yarayan transmitlerdendir. Bu sebeple beyin işlemleri sağlığı açısından oldukça önem taşır. Dopamin eksikliği ile vücutta birçok sorun da ortaya çıkmaya başlar. Beynin işlevlerini doğru ve düzenli biçimde yerine getirememesi demek, birçok organın da emri doğru almaması mantıklı çalışmaması demektir. Bu sebeple dopamin miktarını stabil tutmalı ve dopamin içerikli gıdalardan da yararlanılmalıdır. Dopamin eksikliğinde yavaş hareket etme, ya da tam tersi olarak birden ve sert hareket etme, ağrılar ve titreme görülür. Dopamin eksikliğinde depresyon, cinsel isteksizlik, çok acıkma, dikkat eksikliğine, takıntı ya da bağımlılık edinme gibi durumlara yol açar. Ayrıca eksikliği parkinson hastalığı riskini arttırdığı gibi, fazlalığı da çeşitli sağlık sorunlarına yol açacağından vücuttaki dopamin miktarı muhakkak ki gerektiği limitte ve stabil tutulmaya çalışılmalıdır.  Dopamin seviyesini düzenli tutmak sağlıklı yaşamla doğrudan ilgilidir. Uyku düzenine dikkat edilmeli, doğru beslenme alışkanlıklarına sahip olmalı ve egzersiz unutulmamalıdır. Günde en az 7 saat uyumak ve geç saatlere kadar uyanık kalmamak, günlük en az 25 dakika egzersiz yapmak dopamini yükseltici etkiye sahiptir.

Dopamin eksikliği gibi bir sağlık sorunu var ise gıdalardan da yardım almak oldukça önemlidir. Dopamin miktarını arttırıcı özelliği olan ve genel olarak transmitleri dengede tutmak konusunda yararlı olan birçok besin bulunmaktadır. Balık tüketimi dopamin dengelemede ise en önemli hususlardan biridir. Eğer mümkünse haftada en az iki kere balık muhakkak tüketilmelidir. Haricen,  muz, elma, avokada, kuru erik dopamin için iyi meyvelerdir. Yemişlerden de dopamin konusunda yardım alabilirsiniz. Badem, ceviz, kabak çekirdeği muhakkak tüketilmelidir.

Ayrıca baklagillerde oldukça iyi geldiği gibi fasulyegiller de özellikle dopamin için tavsiye edilen gıdalar arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir