Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır

Düdüklü tencere kullanırken dikkat edilmesi gereken kurallar:

– Düdüklü tencerede yemek pişirmek normallere göre daha avantajlıdır. Sağlıklı bir pişirme yöntemi olan düdüklü tencere yakıt tasarrufu da sağlamaktadır. Normal tencere 1 saatte yemek yaparken düdüklü tencere 15 dakikada yemek yapmaktadır.

– Düdüklü tencere içerisindeki basınç sayesinde besinleri pişirir. Basıncın sıcaklığı yükseldikçe yemekler de pişmektedir. Bir düdüklü tencere 99 derecede buharlaşmaya başlar. Yani kaynama noktasında buharlaşma meydana getirir. Bu da içindeki gıdaların rahat ve yumuşak bir şekilde pişmesini sağlar.

– Düdüklü tencere buharın dışarı çıkmasını engellediği için et yemekleri de dahil bütün yemekler çok iyi pişer ve lezzetli olur. Düdüklü tencerenin içindeki basınç her bir noktada aynıdır. Bu nedenle de yemekler eşit miktarda pişer.

– Düdüklü tencere kullanırken asla tepeleme doldurmayın. Düdüklü tencerenin ağzına kadar dolu olması buharın çıkışını engelleyeceği için patlamasına neden olur. Tencerenin kapak kısmı tencere basınç altındayken asla açılmamalıdır.

– Tencerenin basıncı tencere ocaktan indirildikten sonra düşürülmelidir. Düdüklü bir kaba oturtulmalıdır. Çeşmenin altına alınarak bekletilmeli ve ondan sonra açılmalıdır. Eğer düdüklü tencerenin içindeki basınç azaldıysa bir çatal yardımıyla tencereyi kaldırmaya çalışın. Kalkıyorsa hafiflemiştir. Tencereyi açmak için soğuk su ile tencereyi soğutun.

– Düdüklü tencerede besinler belli talimatlara göre pişirilmelidir. Her besinin su dengesi bu talimatlara göre ayarlanmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir