Lavanta Bitkisinin Faydaları

Lavanta bitkisi Akdeniz ikliminin simgelerinden yalnızca bir tanesidir. Hoş kokusu ile oldukça dikkat çeken lavanta tarihteki birçok medeniyet tarafından ilaç olarak kullanılan şifalı bir bitkidir. Boyu 1 metreye ulaşabilen, mor -mavi renkli çiçekleri olan lavanta birçok şifalı özelliğe sahiptir.

Lavanta birçok alanda şifalı olan bir bitkidir. Çayı ve yağı olarak da kullanılabilen lavanta doğru kullanımda faydalarından doğru bir şekilde yararlanılabilir. Rahatlatıcı bir kokuya sahip olması nedeni ile uyku problemlerine iyi gelir. Lavanta bitkisinin kokusunun sakinleştirici bir etkisi varken stresin azalmasına da yardımcı olur. Kaygıları giderir depresyonun atlatılmasında yardımcı olur. Lavantanın içinde bulun A ve C vitamini vücutta bulunan birçok rahatsızlığa da iyi gelir. Migren ağrılarına iyi gelir. Ateşi düşürür. Romatizma ağrılarına iyi gelir. Karın şişliğini alır. Sindirim sistemini rahatlatır. İdrar ve gaz söktürücüdür. Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Astım rahatsızlığı bulunan kimselerde bu belirtileri azaltır. Kabızlık ve ishal tedavisinde kullanılır. Lavanta yağı mide bulantılarına iyi gelir. Aynı zamanda da bağırsakları temizler. Karaciğerin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Cilt üzerinde de birçok faydası olan lavanta bitkisi yüzde olan aknelere de iyi gelir. Aynı zamanda cilde oluşan yaraları tedavisinde ve böcek ısırmalarında da lavanta bitkisi tedavi amaçlı kullanılabilir. Kafa derine bir tutam uygulanan lavanta saça dair olan birçok soruna çözüm olur. Dökülmeyi engellerken kepek oluşumunda engelleyen lavanta aynı zamanda saça parlaklıkta kazandırır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir