Mantarın Kararmaması İçin Yapılması Gerekenler

Mantar protein açısından en zengin canlılardan ve besin kaynaklarından biridir. Mantar birçok açıdan et yemeklerine bile etercih edilebilecek özelliklere sahiptir. Mantar herşeyden önce hem lezzetli hem de sağlıklı bir gıda ürünüdür.

Mantar pişerken çeşitli şekillerde kararır. Bu durum normal olsa da biz kadınların göz zevklerini bozmaktadır ve mantarın tadında ufak bir değişikliğe neden olmaktadır.

Mantar her ne kadar katı bir gıda maddesi gibi görünse de % 90’ı sudur. O nedenle de yıkama aşamasında mantar suyu çeker. Pişirme anında da bu suyu salar. Bu nedenle de mantar liflerinden dolayı da rengi kararmaya başlar.

Mantarın kararmaması için yapılması gerekenler şunlardır:

– Mantarı su olmadan temizleyin. Su yerine kağıt havlu ile mantarı temizlemeye çalışın. Ayrıca mantarın sapı ve şapkasında ufak kum ve toprak kalıntıları bulunur. Bunları kağıt havlu ile temizleyip ardından da bu şapka ve sapın kabuklarını temizleyin. Mantarı da yüksek ısıda pişirmelisiniz.

– Mantarları limonlu ve unlu suda bekletmek de işe yarar. Pişirme esnasında tencere içine limon eklerseniz kararmasını önleyeceksiniz.

– Alüminyum tavalar da mantarların renginin kararmasına nedne olur. O nedenle mantar haşlarken alüminyum tavalarda değil de diğer maddelerden yapılmış tava ya da tencerelerde haşlayın.

Mantarın kararmaması için talimatlarımızı uygularsanız hem göze hem de mideye hitap eden sunum yapmış olursunuz. Mantarların kararmaması için un, limon ya da kağıt havlu yöntemini mutlaka deneyin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir