Nergis Çiçeği ve Bakımı

Nergis Çiçeği ve Bakımı

Latince adı Narcissus olarak bilinen Nergis, en fazla 80 santime kadar uzayan, soğanlı bir bitkidir ve soğanı zehirlidir. Yaprakları soğandan çıkar. Yanlarda bulunan taç yaprak dediğimiz yaprakları altı adettir ve Çin Nergisi, Yabani Nergis, Fulya, Zerrin, Güz Nergisi en bilindik türleri arasındadır. Akdeniz iklimine âşık bitkilerdir ki zaten aşkın çiçeği olarak da anılırlar. Genellikle beyaz ve sarı renklerde çiçek açarlar ve baharı müjdeleyen bitkilerden biridir. Eğer nergisler açıyorsa bilin bahar bütün ihtişamı ile kapıda…

Nergis çiçeğinin bakımı çok zor değildir ancak elbette ki her çiçekte olduğu gibi nergisler de kendilerine özel davranılmasını ister. Yani kendilerine göre detayları ve bakımları olan bitkilerdir. Nergis ekecekseniz bunu ağustos ayı ile kasım ayı aralığında yapmalısınız. Bu süreçte ekilen nergis martın kapıdan baktırması ile çiçek açmaya başlar ve hoş kokusu ile sizi doğaya davet eder. Ekerken çiçek vermeyen soğanlardan çoğaltmaya dikkat edin zira bir kez çiçek veren soğan gelecek yıla çiçek vermez bekler.

Nergis çiçekleri yoğun besinli toprağı severler. Besin değeri yüksek ve suyu süzebilen bir toprak tercih etmelisiniz zira nergis çok fazla vıcık vıcık kalan sulu toprakta yetiştirilmez. Güneş almasına özen gösterin, güneş nergislerin çiçek açması için oldukça önemli bir faktördür zira ne de olsa bahar çiçeği… Ancak çiçekleri kalıcı olsun istiyorsanız, çiçek açtıktan sonra onu direk güneşten yararlanabileceği yerlerden kaçırın ki hemen çiçeklerini soldurup dökmesin… Biz buna bahardan zaman kazanmak diyebiliriz.

Çiçeklerini döktükten ve sarardıktan sonra ise nergis çiçeğini gölgede saklamalı ve tekrar bahar dönemine kadar onu bu şekilde dinlendirmelisiniz. Nergis çiçeği bahçede ise, doğal şartlar onun için yeterlidir ekstra sürekli su beklemez ancak saksıda yetiştiriyorsanız toprak nem kaybettikçe sulamalısınız. Ancak bitki sarardıktan sonra sulama işlemi yapılmaz. Dinlenme için sulamadan kuru halde bekletilir ki gelecek bahara güzel açsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir