Nst Uygulaması Nasıl Yapılır

Anne karnında bebeğin durumunu anlamaya yarayan teste tıp dilinde Fetal distres denir. Bu test sayesinde bebeğin kalp atışı, hareketleri ve anne ile ilişkisi gözlemlenir. Ayrıca bebeğin oksijensiz kalması ile ilişkili olarak bu test yapılır.

Nonstres bilindiği üzere stres yok demektir ve doğum sonrası stres yok anlamına gelir. Bu nedenle bu teste NST yani Nonstres denir. Bu test kardiyotokografi ya da Nst cihazı adı verilen cihazlar sayesinde yapılır.

Bebekte sıkıntı durumu varsa ya da bebek hareketleri azaldıysa anneye bu test uygulanır. Nst sadece haftalık olarak uygulanır ve gebelik zehirlenmesi durumunda bebeğin oksijensiz kalma risklerini test etmek için yapılır. Böyle bir durum varsa 3 günde bir Nts testi yapılır.

Suyun erken gelmesi ya da erken membran rüptürü gibi durumlarda da uygulanmaktadır.

Nst işleminde anne yatağa yatırılır ve fetusun kalp atış hızına bakılır. Bunlar Nts cihazının kalp atışlarını algılamaya yarayan kalp probu sayesinde görülebilir. Nst testi en az 20 dakika sürer ve anne karnındaki bebeğin tüm değişimleri yazıya dökülür. Bu kağıda da Nst Trasesi adı verilmektedir.

Nst işleminde anne ve bebek durumu incelendikten sonra annenin eline bebeğin tüm özelliklerini gösteren kağıt verilir. Anne çocuğunun durumunu bu kağıt sayesinde düzenli olarak izleyebilir. Bu kağıt verildiği zaman Nst işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlanmış demektir.

Anne ve anne karnındaki fetusun durumu en iyi bu test sayesinde görülebilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir