Ocak Temizliği Nasıl Yapılır

Ocak Temizliği Nasıl Yapılır

Ocakların üst zeminleri maalesef ki mutfaklarımızda en çok kirlenen bölgelerdir ve temizlikleri oldukça güçtür. Ocak temizliğin en önemli püf noktası ise üstündeki kirleri bekletmeden derhal ortadan kaldırmaktır zira ocak üstünde bekletilen lekeler zamanla çok daha kalıcı bir biçimde bulundukları yüzeye yapışırlar ve neredeyse kazımalık bir hale gelirler. Bunun nedeni ocağa dökülenlerin ocak yandığında yanarak zeminde kalıcı tutunmalarıdır. Ocak üstü kirlerin kazınması ise ocak zeminin çizilmesine neden olacağından asla önerilmemektedir. Bu sebeple ocak üstündeki kirleri kazımak yerine önceden yapacağınız bir kaç küçük yumuşatma işlemi ile daha kolay temizleyebilirsiniz.

Bir ocağı temizlerken uygulayabileceğiniz adımlar sıralı ve pratiktir. Öncelikle ocağınızın üstünde bulunan atıkları bir bez yardımı ile şöyle bir alın. Daha sonra dilediğiniz kir yumuşatıcıyı ocağınıza dökerek bekleyin ve kirler yumuşadığında sünger ile sürterek silin. Temiz bir bez yardımı ile de durulanmasını sağlayın.

Karbonatın Gücü Adına!

Ocak temizliğinde kullanılacak temizleyiciler konusunda birçok alternatif bulunmakta. Dilerseniz marketlerde satılan temizlik ürünlerini tercih edebileceğiniz gibi ocak temizleyicinizi organik olarak kendiniz de belirleyebilirsiniz. Organik ocak temizleyiciler arasında en etkin olanı ise elbette ki karbonattır. Karbonat birçok temizlik alanında kullanıldığı gibi ocaklarınızda da pratik bir temizlik sağlar. Peki, karbonatı ocak temizliğinde nasıl kullanacağız? Bunun için karbonata ve sıcak su ile ıslatılmış nemli bir beze ihtiyacınız olacak. Öncelikle ocağınızdaki kaba pislikleri temizleyin ve ardından kirli bölgelere karbonat dökün. Karbonatı çok miktarda dökmenize gerek yok sadece serpiştirmeniz kafi gelecektir. Ardından ocak zemininizin üstüne sıcak su ile ıslatıp nemlendirdiğiniz bezi serip yaklaşık bir saat kadar bekleyin. Bekleme süresi kirlerin yumuşaması için gereklidir. Bekledikten sonra bir sünger yardımı ile sürterek ocağınızı temizleyin ve temiz bir bez ile de durulanmasını sağlayın. Eğer hala çıkmamakta direnen inatçı kirler varsa üstlerine tekrar karbonat dökerek ovun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir