Sıkışan Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır

Sıkışan kavanoz kapakları nasıl açılır?

Sıkışan kavanoz kapakları aslında birçok kadının başına bela olmuş durumlardan biridir. Mutfakta aceleyle yemek yaparken yeni aldığınız salçanın ya da kavanozun kapağı bir türlü açılmaz. Elinizi acele tutmalı ve yemeğin dibini tutturmamalısınız. Ne yaparsanız yapın bir türlü beceremez eliniz ayağınıza dolanır.

İşte bu durumlarda yapmanız gereken bazı şeyler var. Kavanoz kapakları genelde içerisinde hava sıkıştığında açılmak bilmezler. Bazıları kavanozu sallar bazıları da kapağın üst teneke kısmına bıçak saplar ve havanın dışarı çıkmasını ve böylece kapağın açılmasını sağlarlar. Ancak kapağı delinen bir besinin uzun süre dolapta bile barınması zorlaşmaktadır. Bu nedenle bu yöntemi denemeyiniz.

Sıkışan kavanoz kapakları ile başınız derde girdiğinde yapacağınız birkaç hareket ile bu sorunu çözebilirsiniz. Kavanozu ısıtmak ile kavanozu ters çevirmek en iyi yöntemlerdir. Kavanoz ısındığında çok daha rahat açılacaktır.

Kavanoz kapakları sıcak suyun altında biraz bekletildiğinde rahatlıkla açılmaktadır. Daha sonra da kavanozu baş aşağı çevirin ve çalkalayın. Ardından da düzeltin ve açmaya çalışın. Açıldığını rahatlıkla göreceksiniz.

Eğer kavanoz hala açılırken zorlanıyorsa birkaç saniye bekleyin ve elinize havlu ya da bez parçası alın ve sıkarak açmaya çalışın.

Kavanoz hala açılmıyorsa sıcak suyu yedikten sonra ters çevirin ve bir iki dakika ters bir şekilde kavanozu tutun. Daha sonra da kavanozu düzelterek açmaya çalışın. Anlık bir basınç ya da vuruş ile kapağı açmanız kolaylaşacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir