Yaşlara Göre Hamile Kalma Olasılığı

Yaşlara Göre Hamile Kalma Olasılığı

Çocuk sahibi olmak bazen yaşla bütünleşmesi gereken bir süreçtir. Yaşınız hamile kalmanızı kolaylaştırır ve ya zorlaştırır. Çocuk yapmaya ihtimalini eğer düşünüyorsanız yaşınızda göz önünde bulundurmalısınız.

Uzman kişiler 18 yaş öncesi dönemde hamile kalmaları sakıncalı bir duru olduklarını söylemektedirler. Küçük yaşta kalınan hamilelikler düşük, ölü bebek durumları ile karşı karşıya kalınır. Bu durum sağlık açısından bir sıkıntı oluşturması bir yana ayrıca psikolojik durumdan da etkilenirler. Çünkü anne daha anne olma durumuna hazır hissetmez kendini ve bebeğine gereken anne sevgisini de vermez bu durum her iki taraf için de kötü sonuç doğurabilir.

2o yaş dönemi ise yumurtalıkların en iyi olduğu zamandır. Bu yaşlarda hamile kalmak anne için iyi bir durum olur. Bu dönemde kadınlar henüz belli bir kariyer sahibi olmadıklarından fiziksel değişimlerine dikkat etmeliler.

Kadınlar genelde kariyerleri için en uygun zaman diye nitelendirdikleri 30 yaş dönemi ise hamile kalmak için en uygun zaman olarak belirlerler. Fakat bu yaş aralığı belli sorunlar bizi karşılar. Örneğin düşük tehlikesi, kromozom hastalıkları, yüksek tansiyonuyla getirilen sorunlar bunlar bu dönem için tehlike oluştururlar. 35 yaş sonrası ise normal doğum ihtimalini azaltır.

Kadınların doğurganlığı yaş ile birlikte azalma kat eder. 40 yaşındaki bir kadının cinsel hayat girme ihtimalinden Bebek sahibi olma yüzdelik olarak çok düşük bir ihtimaldir. Normal doğum yapma ihtimali ise çok düşüktür.

Anne olmak için en ideal yaş aralığı ise 20 ve 30 arasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir